Balony gumowe w różnych kolorach to najpopularniejsza dekoracja zamawiana przez naszych klientów. Czy jednak wiesz wystarczająco dużo na ich temat? A może potrzebujesz pomysłów, jak możesz wykorzystać balony podczas swojego przyjęcia? Może chcesz samemu napełnić balony helem i szukasz informacji jak to zrobić? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na jak największą ilość tego typu dylematów. Jeśli jednak pominę, według Ciebie ważny wątek, to proszę, zostaw komentarz z pytaniem. Na wszystkie zapytania związane z balonika mi gumowymi chętnie odpowiem. A więc zaczynajmy…
Historia balonów: Jest to zabawka znana ludzkości od wieków. Nasi przodkowie, chcąc dać dzieciom odrobinę radości, pompowali wnętrzności zwierząt i w ten sposób powstawały pierwsze balony. Z upływem lat cywilizacja mocno się rozwijała a z nią przemysł i nowe technologie.
W roku 1824 w Londynie znany naukowiec wytworzy pierwsze balony gumowe. By to Michał Faraday, który potrzebowała ich do swoich eksperymentów z wodorem. Minęło zaledwie 23 lata i podczas eksperymentów nad nowym tworzywem do dętek powstały pierwsze baloniki. W laboratorium innego Londyńskiego naukowca o nazwisku Ingram powstają pierwsze Balony lateksowe. Gdy nasz uczony zdał sobie sprawę, że nici z dętek, dla odpręża wyciął z kartonu głowę kota, i zanurzył ja w lateksie. Ku swojemu zdziwieniu otrzymał ciekawy kształt, który trzeba było już jedynie napompować powietrzem. Stworzył około 2 000 takich balonów i sprzedał wszystkie na ulicach stolicy Anglii. Masowa produkcja balonów ruszyła nieco później, bo w roku 1930. Od tej daty balonowe szaleństwo opanowało cały świat i trwa także u nas do dzisiaj.
Rozmiary balonów gumowych.
Są różne standardy w zależności od producenta, ale podam tu te najbardziej popularne i ich wykorzystanie w dekoracjach balonowych.
Balon 5 calowy – jest to malutki balonik wykorzystywany jako element dekoracji, ozdoba dla większych balonów lub do modelowania balonowych zwierzątek. Z balonów 5-calowych możemy zrobić kilka prostych dekoracji jak kwiatuszek lub oczy. Balon na powietrze. Napełniony helem lata bardzo krótko.
Balon 10 calowy – wykorzystywany do bram i girlandy z balonów, sporadycznie napełniamy helem, aby obniżyć koszty, ale osobiście nie polecam tej praktyki poza kilkoma wyjątkami.
Balon 12 calowych – najpopularniejszy balonik używany zarówno na powietrze, jak i na Hel.
Stosunek jakości do ceny zdecydowanie wychodzi na korzyść tego produktu. Rozmiar idealny do tworzenia balonowych bram, girland, jak i do tworzenia dekoracji helowych typu drzewka lub bramy helowe. Idealnie komponuje się z innymi balonami gumowymi i foliowym, dzięki czemu możemy zrobić nawet najbardziej zwariowaną kompozycję balonową.
Balony 13 calowe – baloniki podobne do poprzednich. świetnie sprawdzają się w dekoracjach bez Helu, czyli bramy, girlandy itp. oraz jako latające baloniki. Sami rzadko napełniamy je helem, ale to tylko z powodów ekonomicznych. Mała różnica w wyglądzie a cena sporo wyższa.
Balony 19 calowe – piękne i duże Balony, które po napompowaniu ich mają kształt bardziej kuli niż klasycznego balona. Świetnie wyglądają w tak tzw. girlandach organicznych jako nieco większe balony, idealne do napełniania ich helem, jeśli mamy dużą salę. W bukietach po 3 lub 5 sztuk stają się majestatyczna ozdoba. Polecamy głównie jako dekorację weselne.
Balony giganty od 70 cm. do nawet 1 metra średnicy – są to największe z popularnych balonów stosowanych w dekoracjach. Najczęściej używamy ich do girland i bram organicznych oraz jako Balony unoszące się w powietrzu na wszelkiego rodzaju eventach i uroczystościach, które mają miejsce na wielkich salach. Uwaga ! Wielkim minusem jest ceną dochodzące czasami do 100 zł za sztukę.
Jak pompować balony gumowe helem?
Często klienci, chcąc zaoszczędzić czas i pieniądze decydują się samemu napełnić baloniki. Czy jest to sposób na obniżenie ceny? W naszej ocenie nie. Decydując się na butlę jednorazową, koszt za balona wynosi około 7-8 zł za sztukę. Mówimy tu o balonach 12-calowych, czyli najlepszych do napełnienia ich tym szlachetnym gazem. Na opakowaniach butli z helem mamy zazwyczaj podana ilość balonów 10-calowych, jakie zostaną napełnione ( sporo mniejsze) No to może zaoszczędzimy czas? W Pracowni Balonowej mogą Państwo zamówić Balony z dostawą do domu, więc mniej czasu niż odebranie przesyłki od dostawcy raczej to nie zajmie. Czy butle zatem do niczego się nie nadają? Uważam, że są plusy zakupu takiej butli. Po pierwsze, jeśli chcemy sami w 100% zrobić taką dekorację. A po drugie, jeśli chcemy napełniać „balony do gadania”. Jeśli powodem jest chęć zostania bohaterem domu i samodzielnej stworzeniu dekoracji to zapraszam do dalszej lektury.
Poniżej opiszę jak napompować balon gumowy helem. Potrzebujemy baloniki gumowe o rozmiarze 12 cali, czyli po napompowaniu będą one miały około 33 cm wysokości. Potrzebujemy także: żel uszczelniający, wstążkę i co oczywiste, butlę z helem. Zaczynamy od wstrzyknięcia do środka balona żelu uszczelniającego, a następnie przy pomocy kciuka i drugiej ręki rozprowadzamy żel po całej wewnętrznej powierzchni balona.
Gdy nasz balonik jest już dokładnie uszczelniony, zaczynamy pompowanie go helem. Nakładamy balon na końcówkę w reduktorze. Tu w zależności od reduktora albo musimy wygiąć końcówkę lub ja nacisnąć (powinno to być opisane na opakowaniu) Napełniamy balon helem do rozmiaru około 30 – 33 cm wysokości i zawiązujemy końcówkę balona. Ostatnim krokiem jest powiązanie tasiemki do balona, robimy to w okolicy supełka, który przed chwilą zrobiliśmy, nie jest ważne czy będzie to z jego wewnętrznej, czy zewnętrznej strony. Krótszy koniec wstążki zakręcamy za pomocą paznokcia lub nożyczek. Tak przygotowany balonik gotowy jest do umieszczenia w wybranym miejscu. Żel, który jest w środku, przy odpowiednich warunkach wyschnie w ciągu 1,5 godziny.
Jak długo latają balony z helem?
W zależności czy zastosujemy żel uszczelniający, czy nie czas ten może drastycznie się różnić. Dodatkowo na rynku mamy wiele firm produkujących Balony i żele więc i od tego jakiej klasy produkty wybierzemy, zależeć będzie jak długo balon będzie unosił się nad naszymi głowami. Na czas unoszenia się w powietrzu balonów mają wpływ także: wilgotność powietrza, temperatura, klimatyzacja, promienie słoneczne. Z naszych obserwacji wynika, że najdłużej unoszą się Balony w domach i pomieszczeniach w czasie zimy, gdzie ogrzewanie jest ustawione na 20-25 stopni. Przy tych warunkach balony potrafią latać od 2 do nawet 5 tygodni, najsłabsze wyniki uzyskujemy w lecie przy włączonej klimatyzacji, jest to niekiedy tylko 2-3 dni. Należy jednak zwrócić uwagę, że i tu ważny jest rodzaj klimatyzacji i dość często czas ten także dochodzi do 2 tygodni. Balony bez uszczelniacza utrzymują się w powietrzu około 8 – 10 godzin.
Kilka balonowych inspiracji — czyli zrób to sam albo zamówienie u nas.
Pierwsza propozycja są balonowe bramy i girlandy. Dekoracje popularne w naszym kraju i chyba większości kojarzące się z np. bramą weselna. Rodzajów tej efektownej ozdoby mamy nieco więcej. Poniżej kilka przykładów z naszych realizacji.
Balonowa brama z okazji dnia dziecka. Ściana z balonów czarno biała na 18 urodziny. Ramka do robienia zdjęć „Alicja w krainie czarów”
Drzewka, czyli dekoracje z użyciem balonów helowych. Chyba najpopularniejszy rodzaj dekoracji, możemy stworzyć drzewka z samych balonów gumowych, jak i łączyć je z innymi balonami np. foliowym. Na zdjęciach kilka przykładów jak można dobrze wykorzystać balony z helem.
Bukiet balonów na 40 urodziny męża. Biel i błękit to częste połączenie. Dekoracja na wejściu do biura. Kwiaty i balony z helem doskonale się uzupełniają. Witamy w nowym biurze… Kilka baloników helowych potrafi odmienić wnętrze restauracji.
Balony z helem pod sufitem. Dekoracja bardzo efektowna, ale także kosztowna. Aby uzyskać odpowiedni efekt potrzeba czasami kilkudziesięciu lub nawet przy nieco większych powierzchniach kilkuset balonów unoszących się ku górze. W naszej karierze mieliśmy już zlecenia na kilka tysięcy balonów a efekt zapiera dech w piersi. Należy jednak pamiętać, że koszty takiej dekoracji potrafią przekroczyć niejeden budżet. Rozwiązaniem może być rozproszenie balonów po całym suficie lub zgromadzenie ich w wybranym punkcie np. nad stołem, lub parkietem.
Kolorowo nad głowami. Balony z helem umieszczone w zagłębieniach na suficie. I w połączeniu z naszymi metrowej wysokości literkami.
Kompozycje z balonów różnego typu. To raczej nie jest zadanie dla każdego, wykorzystujemy przede wszystkim swoją wyobraźnię. Zaraz po niej dostępne balony łączymy w wymyślona kompozycje. Osobiście, największą frajdę dają nam zlecenia na dekoracje dla dzieci, mamy wtedy największą frajdę i pole do popisu. Poniżej kilka zdjęć takich balonowych kompozycji na różne okazje.